8. ožujka je Međunarodni dan žena, kojim se svake godine obilježava ravnopravnost žena. UN je ovogodišnji Dan žena posvetio borbi protiv nasilja nad ženama. Mi ćemo, međutim, iskoristiti ovu priliku za kratak pregled položaja žena u hrvatskom društvu.
- Prema popisu stanovništva iz 2011., Hrvatska je imala 4 434 508 stanovnika, od čega su 51,7% bile žene.
- U Hrvatskoj se u prosijeku rađa više muškaraca, točnije, 1.06 dječaka na svaku djevojčicu. Međutim, taj se broj smanjuje tijekom godina i Hrvatice u prosijeku žive 7,5 godine dulje od Hrvata, ili 79,6 godina.
- Istraživanje portala Moj Posao je pokazalo da su 2012. žene u prosijeku zarađivale 13% manje od muškaraca. Hrvatska je na ovom području napredovala – od 2011. godine ta se razlika smanjila za 5%.
Inače, u Hrvatskoj je uvijek bilo žena koje nisu dozvoljavale da im spol bude prepreka u postizanju ciljeva. I tako, uz vrlo poznate Hrvatice poput Katarine Zrinske, prve hrvatske novinarke i spisateljice Marije Jurić Zagorke, te slikarice Slave Raškaj, postoji niz žena koje su, iako manje poznate, igrale važnu ulogu u svakodnevnom životu naših gradova.
- Grofica Judita Petronila Zrinska, kći Katarine i Petra Zrinskog, bila je predstojnica samostana Klarisa u zagrebačkoj Opatičkoj 20. Ona je početkom 18. stoljeća ukinula pravilo da se polaznice samostanske djevojačke više škole moraju zarediti, pa je tako Zagreb dobio prvu pučku školu za žene.
- Prosvjetiteljica Marija Jambrišak je 25. kolovoza 1871. na prvoj općoj učiteljskoj skupštini postala prva žena u Hrvatskoj koja je javno istupila, tražeći izjednačavanje plaća i radnih uvjeta za učitelje i učiteljice. Također je zaslužna za izgradnju prve državne ženske škole u Austrougarskoj Monarhiji i mnoge druge prosvjetiteljske projekte u Hrvatskoj.
- Zagreb je već oko 1870. imao dimnjačarku Uršulu Wolf, koja je čak i postala predsjednicom Dimnjačarskog ceha.
- Prva zagrebačka kondukterka je bila Paula Landsky. Počela raditi u Zagrebačkom električnom tramvaju 1911. godine, gdje je radila do umirovljenja. Doživjela je duboku starost od 101 godine.
Možda niste znali, ali je još i začetnik Berlitz jezičnih centara i Berlitz Metode, Maximilian Berlitz zapošljavao i žene i muškarce kao instruktore u svojim školama. Puno važniji kriterij od rodne pripadnosti je bilo to da instruktor bude izvorni govornik jezika kojeg je podučavao, pravilo koje još uvijek slijedimo u našim centrima.
Na kraju, ravnopravnost u društvu znači mnogo više od zakonske i institucionalne ravnopravnosti. Ona znači jednake mogućnosti za sve nas, te međusobno poštivanje svih naših različitosti.
Berlitz Team vam želi Sretan Dan žena!
Izvori: http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/menandwomen/men_and_women_2012.pdf; http://www.mgz.hr/hr/muzejski-programi/zive-slike/ozivljeni-neznani-likovi/; http://www.immigrantentrepreneurship.org/entry.php?rec=22; http://www.nacional.hr/clanak/28430/tko-su-zene-koje-su-stvarale-zagreb; http://www.inyourpocket.com/croatia/zagreb/Zagreb-Heroines_55951f