Jeste li znali da je 21. veljače Međunarodni dan materinjeg jezika? Uredbom UNESCO-a, ovaj dan se obilježava od 2000. godine, a cilj mu je unapređivanje i razvoj materinjih jezika , te njegovanje jezične i kulturne različitosti u svijetu.
U Dokumentu 16/C iz 1970. godine, UNESCO je objasnio važnost materinjeg jezika: »Materinji jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti.«
Na svijetu trenutno ima 6912 živućih jezika, a čak 516 jezika ugroženo je i prijeti im izumiranje. UNESCO-vi stručnjaci pretpostavljaju da će do kraja 21. stoljeća više od pola jezika koji danas postoje nestati, ukoliko se nešto ne poduzme.
I dok UNESCO već radi na projektu očuvanja ugroženih jezika, svatko od nas može doprinijeti očuvanju jezične raznolikosti. Čuvajte vlastiti materinji jezik, ali učite i strane jezike. Što više jezika govorite, bolje ćete razumjeti druge kulture i narode s kojima dolazite u doticaj, te ćete imati bolji uvid u način na koji govornici drugih jezika doživljavaju svijet.
U Berlitzu vjerujemo u važnost komunikacije na najbolji i najlakši način, što se odražava u našoj poznatoj Berlitz metodi. Kod nas učite strane jezike kroz izravnu komunikaciju s izvornim govornicima, a naša poduka se fokusira na što prirodniji pristup, kao da učite materinji jezik.
KOJI JEZIK VI GOVORITE?
Izvori: http://hr.wikipedia.org/wiki/Me%C4%91unarodni_dan_materinskoga_jezika; http://www.vistawide.com/languages/language_statistics.htm; http://www.unesco.org/new/en/culture/themes/endangered-languages/